Bakan Özhaseki Bursa’da Kentsel Dönüşüm Alanını İnceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mevlana Ulus Mahallesindeki kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mevlana Ulus Mahallesindeki kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi açılış ve temel atma töreni için gittiği Bursa’da Mevlana Ulus Mahallesinde incelemelerde bulundu. 800 dairelik kentsel dönüşüm alanını basın mensuplarıyla birlikte gezen Bakan Özhaseki, burada kentsel dönüşümün önemine ilişkin açıklamalar yaptı. Geçtiğimiz günlerde bir akademisyenin “İstanbul’da deprem gerçekleşirse egemenliğimizi kaybederiz” sözlerini değerlendiren Özhaseki, bu sözlerin abartılı olduğunu ancak hazırlıkların, 7 ve üzerinde yaşanabilecek bir depreme karşı dayanıklı olacak şekilde yapılması gerektiğini belirtti. Hazırlıkların depremle karşılaşılmadan önce tamamlanmasının hedeflendiğini de dile getiren Özhaseki, “Bu hazırlıkları yapmadan depremle karşılaşırsak hasarı düşünemiyoruz bile. 600 bin konutun sadece yapım maliyeti bile 90 milyar lira. Altyapı maliyeti, sokaktaki arabaların hasarı dahil çıkacak hasar ne kadar? Yıkılan evlerdeki değerli eşyaları da düşününce zarar ikiye katlanır. Bunların da ötesinde insanların yakınları kaybettikleri ortamda psikolojilerinin normal olmasını bekleyemeyiz. Tüm bu zararları yan yana getirince altından kalkılması güç bir durumla karşılaşırız” diye konuştu. 

 

 

“VATANDAŞIN UYARILARA KULAK VERMESİ LAZIM”

 

Kentsel dönüşüm konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelere büyük iş düştüğünü belirten Bakan Özhaseki, vatandaşları da yapılan uyarıları ciddiye almaları gerektiği konusunda uyardı. Özhaseki şunları söyledi: 

 

“Tabiatın kendine has kurallarını değiştiremeyiz. Onunla savaşamayız da… Onu anlayıp, ona uygun hareket edeceğiz. Tüm çabamız ve yeri geldiğinde olumsuz şeyleri söylememiz bundan... Bakanlık olarak çevre konusunda güzel olan detayları gösterebiliriz, güzel fotoğraflar verebiliriz. Olumlu şeyler söylemek elbette siyasetçiye yakışır. Ama ben bu misyonu kendimde görüyorum, uyarılarımıza da bu çerçevede devam ediyoruz. Belediye başkanlarımıza çok iş düşüyor. Bakanlık temsilcileri ve belediyeler olarak bu işin peşine düşüyorsak vatandaşın da bizim çağrılarımıza kulak vermesi lazım. Bazen bizi zorlayan çıkarcı anlayışla karşılaşıyoruz. Yüzde 95 vatandaş anlaşıyor ama yüzde 3-5 çıkarcı bir tavırla ‘siz anlaşın da ben işin en sonunda biraz daha fazla alayım’ diyor. Böyle bir tavır bu vatana yapılan en büyük kötülük.

bursa kentsel dönüşüm mehmet özhaseki bursa kentsel dönüşüm emlak gündemi emlak haberleri bakanlık