Asansör Bakımı Belediyelere Gelir Kapısı Olmasın!

Asansörlere periyodik bakım uygulanması zorunluluğu sonrası bazı belediyelerin haksız ücretler istendiğine yönelik iddialar sektörde rahatsızlığa neden oldu.

AYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Targıt asansörlerde en önemli noktanın emniyet olduğunu vurgulayarak, "Ancak muayenelerin bunun ötesinde bir mali kaynak olarak görülmesi, sektörün de aleyhine olacaktır"

AYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Targıt asansörlerde en önemli noktanın emniyet olduğunu vurgulayarak, "Ancak muayenelerin bunun ötesinde bir mali kaynak olarak görülmesi, sektörün de aleyhine olacaktır"

BELEDİYELER ASANSÖR BAKIMLARINI MALİ KAYNAK OLARAK GÖRMEMELİ

"Önemli olan asansörlerin emniyetidir. Bunun dışındaki her beklenti ana gayeden sapmak demektir" diyen Targıt, belediyelerin protokol yapmayı bir nevi açık arttırmaya çıkaracağına ihtimal vermediklerini kaydetti. Mevzuatın belirlediği şartlar dahilinde, ihtiyaçlara yöneltmek üzere pay alınması gerekli olabileceğini belirten, Targıt, "Ancak muayenelerin bunun ötesinde bir mali kaynak olarak görülmesi, sektörün de aleyhine olacaktır."

PROTOKOL İMZALANIRKEN İSTENİLEN ÜCRETLER RAHATSIZLIĞA NEDEN OLUYOR

Targıt, "Periyodik asansör kontrolleri, can güvenliği yeterliliğinin ortaya çıkarılmasını sağlayarak yaşanacak kazaların önüne geçiyor. Ancak, bu kontrolleri gerçekleştiren firmalar son günlerde oldukça dertli. Protokol imzalanmadan önce belediyelerin firmalardan haksız ücretler istediği iddiaları asansör bakım sektöründe huzursuzluk oluşturdu. Sektörün ileri gelenleri, bu durumun yakın gelecekte başta can güvenliği riski olmak üzere istenmeyen sonuçlar oluşturacak" dedi.

ÖNEMLİ OLAN ASANSÖR GÜVENLİĞİ

"Önemli olan asansörlerin emniyetidir. Bunun dışındaki her beklenti ana gayeden sapmak demektir" diyen Targıt, belediyelerin bu işlemlerden alacağın bedelin dahi yönetmelikle belirlendiğini, talep edilmesi ve protokolde belirtilmesi durumunda, muayene bedelinin azami yüzde 10 kısmının ilgili belediyeye aktarılabileceği hükmü getirildiğini hatırlattı.

ÖDENEN BEDEL DAHA KALİTELİ HİZMET SUNMAYA HARCANMALI

Asansörlerin kontrol edilmesinin ana gayesinin emniyet seviyelerinin korunması ve asansör firmalarının hizmet kalitesinin kontrol altında tutulması olduğunu belirten Targıt, asansör kullanıcılarının ödediği bedelinin, tamamen muayene işlerinde değerlendirilmesinin ve muayenelerin daha nitelikli uzman mühendislerce yapılmasına olanak tanıyacak bütçelerin ortaya çıkarılmasının, sektörün önceliği olduğunu vurguladı.

OLAY DAHA ÇOK PARA VERENLE ANLAŞMA ŞEKLİNE DÖNMESİN

Asansör konusunda akredite olmuş A tipi muayene kuruluşu sayısının 29'a ulaştığına işaret eden Targıt, yapılan protokollerin bu kuruluşlara eşit dağılım göstermediğini ve sadece kısmı üzerinde yoğunlaştığını söyledi.

"Kamu adına muayene işlerinin bu denli dengesiz bir rekabete açılmasının, işlemin ruhuyla bağdaşmadığı düşüncesindeyiz" diyen Targıt şöyle konuştu: "Belediyelerin protokol yapmayı bir nevi açık arttırmaya çıkaracağına ihtimal vermiyoruz.

Mevzuatın belirlediği şartlar dahilinde, ihtiyaçlara yöneltmek üzere pay alınması gerekli olabilir. Ancak muayenelerin bunun ötesinde bir mali kaynak olarak görülmesi, sektörün de aleyhine olacaktır. Dile getirilen yasa dışı taleplerin gerçek olmadığını ve konuşulmasının dahi asansör kontrolleri sürecine zarar vereceğini düşünüyoruz".

ASANSÖR ASANSÖR BAKIMI BELEDİYE BELEDİYE İLE PROTOKOL