1+1 daireye yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler

1+1 daireler son dönemlerde yatırım yapmak isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği ev tipi oldu. Hem kiralarken hem de satın alırken sunduğu cazip fırsatlar yatırım yapmak isteyen kitleyi üzerine çekti. İşte, 1+1 daireye yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

1+1 daireler son dönemlerde yatırım yapmak isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği ev tipi oldu. Hem kiralarken hem de satın alırken sunduğu cazip fırsatlar yatırım yapmak isteyen kitleyi üzerine çekti. İşte, 1+1 daireye yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

Geri dönüş süresini hesaplayın

Satın aldığınız dairenin kaç yıl sonra kâra geçeceği en önemli unsurdur. Örneğin 200 bin TL’ye aldığınız ev için belirlediğiniz kira bedeli ile evinizin kaç yıl içinde kâra geçeceğini hesaplayabilirsiniz. Elbette ki kira oranları da evin bulunduğu muhite göre farklılık gösterecektir.

Satın almayı düşündüğünüz dairenin konumu önemlidir. Şehir merkezlerinden 1+1 daire alacaksanız kiraya vermeniz çok daha kolay olacaktır. Bu bakımdan bölgenin şartlarını da düşünmelisiniz. Örneğin eve yakın bir üniversite varsa öğrenciler eve talip olacaktır. Yakınında bir iş merkezi varsa çalışanlar evi kiralamak isteyecektir. Yalnızca bölgesi değil yaş aralığı da önemlidir. 1+1 daireler genelde genç kişiler tarafından kiralandığı için konumun nüfus demografisi hakkında bilgi edinmeniz mantıklıdır.

Uygun fiyatlı 1+1 dairelere yönelin

Yeni yapılan bütün binaların ve büyük markaların hemen hemen bütün projelerinde 1+1 daireler yer almaktadır. Yatırım yaparken çok lüks evler almamaya dikkat edin. Bu lüks dairelerin aidatları daha yüksek olacak ve kira fiyatı da diğerlerine nazaran daha fazla olacaktır. Bu kriter evinizi hem kiralamak isterken hem de satmak isterken bir problem olarak karşınıza çıkabilir. Aynı zamanda bu lüks daireye ödeyeceğiniz miktar ile uygun fiyatlı ödeyeceğiniz miktar arasında bir ev alacak kadar fark varsa iki daire almak daha avantajlı olacaktır. İki evin kira bedeli ve satış bedeli her koşulda bir evden daha fazla olacaktır.

Aidatı yüksek olan daireler ise kiraya verirken sorun olmaktadır. Kiraya vermediğiniz süre boyunca aidatı sizin ödeyeceğinizi de hesaba katarak hangi eve yatırım yapmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Büyük 1+1’ler daha çok tercih ediliyor

Yatırım yapmak amacıyla satın alacağınız 1+1 dairenin metrekaresini mutlaka hesaplayın. Satın alacağınız inşaat firmasından ayrıntılı olarak net ve brüt metrekaresini öğrenin. Genelde bu soruların karşısında firmalar brüt metrekareyi söylemektedir. Bu ikisi arasındaki fark ne kadar azsa dairenin kullanışlılığı o kadar iyidir.

Emlak rehberini incelemek için tıklayın

1+1 alırken dikkat edilmesi gerekenler ev alırken dikkat edilmesi gerekenler emlak alırken emlak emlakçılar kulübü