Öğrenciler Kiralık Daire Arayışında

Öğrenciler Kiralık Daire Arayışında

Öğrenciler Kiralık Daire Arayışında

YükseköğretimKurulu 2017 yılı LYS sonuçlarına göre, lisans programına yerleşen öğrencisayısı 422.950 oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yükseköğrenim Kredi veYurtlar Kurumu’na bağlı yurtlara başvurular da bugün başlıyor. Üniversiteyerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler için barınmaarayışları da başlamış oldu.

 

Konuyailişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa HakanÖzelmacıklı “KYK mevcut yurt kapasitesi 600 bine ulaşmasına rağmen, yüksek öğretimdeeğitim gören 185 üniversitede 7 milyona yakın öğrenci için hala yetersiz. Budurumda öğrenciler özel yurt yada kiralık dairelere yönleniyor. Sonuçlarınaçıklanmasının ardından Türkiye genelindeki ofislerimize yoğun olarak kiralıkdaire talepleri geliyor” dedi.  

 

Öncelikli Tercih Ulaşım Kolaylığı

 

Öğrencilerinilk yıllarda, geldikleri şehirden arkadaşları ile konaklamayı tercihettiklerini belirten Özelmacıklı “Farklı üniversite tercih edenler, ortakulaşım noktalarında konaklamayı tercih ediyorlar. Sonraki yıllarda iseüniversitelerine daha yakın konumlara geçiş yapıyorlar. Toplu taşıma ile tekseferde ulaşabilecekleri noktalar öncelikli tercih. Merkezlerden çokuzaklaşmadan sosyal çevre ve fiyat kriterlerine göre araştırma yapıyorlar. Ebeveynlerinçocukları için önceliği ise yeni daire, güvenlik ve komşuluk çevresi”dedi. 

 

Eşyalı Dairler

 

Daireözellikleri açısından da 1+1 ve 2+1 dairelerin yoğun olarak talep gördüğünübelirten Altın Emlak Genel Müdürü “Aileler tarafından çok tercih edilmeyen,giriş yada bodrum katlardaki küçük m2’li ve fazla odalı daireler öğrencileriçin öncelikli tercih. Eşyalı daireler ise daha hızlı kiraya veriliyor. Budönemde bazı mal sahipleri dairelerini eşyalı hale getirerek, öğrencilere dahayüksek fiyatla kiraya vermeyi tercih ediyor. Hatta satılık daireler bile budönemde kiralık olarak değerlendirilmeye başlandı. Bazı aileler, çocukları içinev alıp, mezuniyet sonrasında satışa çıkararak değer artışını biledeğerlendiriyorlar” dedi.  

 

Ev Sahipleri Bazı Bölgelerde Tedirgin

 

Öğrenci evlerde kiranın ve aidatların tahsili ve kontrat bitim süresinden önce boşaltılma risklerinin mal sahiplerini tedirgin ettiğini belirten Özelmacık lı“Bu nedenle mal sahipleri kiracının kirayı ve aidatın ödememe riskini dahi sigorta yapmaya başladılar. Ray Sigorta acentesi Kuzey Sigorta tarafından yapılan Trink Kira sigortasını birçok müşterimiz tercih etmeye başladı.” dedi. 


Emlak Geliştirmede Yeni Trend ÖzelYurtlar

 

Artanöğrenci ve üniversite sayısı ile yatırımcı ve geliştiricilerin yeni gözdesininözel yurtlar olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Özel sektör tarafındangeliştirilen birçok yurt projesinin yanı sıra üniversiteler tarafından yurtimkanları sunuluyor. Birçok yatırımcımız modern imkanları barındıran yurtlargeliştirerek çok kısa amortisman sürelerinde yüksek gelir elde ediyorlar. Birçokilde üniversitelere yakın bölgeler bu konuda yatırımcısını mutlu ediyor.Üniversite öğrencilerine hitap edebilecek bölgelerde artık mimari projeler 1+1olmak üzere öğrencilere yönelik gerçekleştiriliyor” dedi. 

 

 

ALTINEMLAK Hakkında:

AltınEmlak tamamı yerel sermayeli, güçlü sistem altyapısına sahip bir emlakfranchising markasıdır. MEB onaylı eğitim verme yetkisine sahip ilk kuruluşolma özelliği taşıyan ALTIN EMLAK, hizmetleri Türk Standartları Enstitüsü’ndenonaylı ilk ve tek firmadır. Suudi Arabistan’nın yanı sıra Türkiye’de 24 ilde 100’üaşkın temsilciliği bulunan ALTIN EMLAK, büyümesini franchising sistemi ilesürdürüyor.

altın emlak kiralık daire franchise bayilik bayim olurmusun yurtlar öğrenci evleri