Alım – Satım Web Tapu İle Kolaylaşacak

Altın Emlak’ın Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, hayata geçirilen tapu sahiplerinin taşınmazlarını, tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebileceği web-tapu sistemine ilişkin “Alım-satım web tapu ile kolaylaşacak” dedi.

AltınEmlak’ın Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, hayata geçirilen tapu sahiplerinin taşınmazlarını, tapumüdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebileceği web-tapu sistemineilişkin “Alım-satım web tapu ilekolaylaşacak” dedi.  

Tapuve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu sahiplerinin taşınmazlarını, tapu müdürlüklerinegitmeden internet üzerinden yönetebileceği web-tapu sistemini hayata geçirdi.E-devlet kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek uygulamadavatandaşlar taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyip, gerektiğinde karşıtarafın da görüntüleyebilmesi için yetki verebilecek.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Altın Emlak’ın Genel Müdürü Mustafa HakanÖzelmacıklı “Türk Medeni Kanunu'nun 1013. ve 1014. maddeleri ile Tapu SiciliTüzüğü'nün 16’ncı ve 17’nci maddesi uyarınca tapu sicilinde yapılacak işlemlereilişkin olarak hak sahiplerinin yazılı olarak talepte bulunmaları gerekmekte.Bu uygulama ile E-Devlet sistemi üzerinden işlem başvuruları yapılabilecek. Busistem ile başvuru süreci kolaylaşacak, sahte başvuruların önüne geçilebilecek”dedi.


  “Başvuru ayrı, imza ayrızamanlarda alınıyor


Mevcut durumda Tapu Sicil Müdürlüklerinde başvuruların öğlen saatlerine kadaralındığını, genel olarak da öğleden sonra tamamlanan işlemler için imzaalındığını belirten Özelmacıklı “Satıcı başvuru için 181’den,randevu.tkgm.gov.tr’den veya kiokslardan sıra numarası alarak işlembaşlatabiliyor. Lakin imza saatinin belli olmaması nedeniyle ciddi bir iş vezaman kaybı söz konusu oluyor. Bu uygulama ile tapu müdürlüğüne gitmeden,evrakları sistem üzerinden gönderebilecek. Her aşamada kendisine sms ile bilgigelecek. İşlem hazır olunca taraflar bir araya gelebilecekler” diye konuştu.


  “Belediyeden rayiç değer alımıentegre edilmeli


Tapu Müdürlüklerinde yapılacak birçok işlem için belediyeden rayiç değer yazısıalınması gerektiğini de hatırlatan Altın Emlak Genel Müdürü, “Bu sistemin dahapratik uygulanabilmesi için, belediye emlak servisleri de sisteme entegreedilmeli. Tapu takas sistemi ile de sağlanacak olan entegrasyon ile alıcı vesatıcı güvenli bir şekilde işlemi gerçekleştirebilir. Lakin tüm süreçlerintakibi, gösterilecek değerler, hukuki ve yasal incelemeler için mutlakaprofesyonel gayrimenkul hizmeti alınmalı” dedi.


Emlakçıların ön başvuru ile iş takibiuygulaması devam ediyor

Altın Emlak olarak yapılan uygulamada işlemleri mal sahibin onayı ilekendilerinin başlattıklarını dile getiren Özelmacıklı, “Türkiye genelinde 100’üaşkın ofisimizde, mal sahiplerini tapu dairesine başvuru için yormuyoruz. İşTakip yetkisi alarak onlar adına işlem başlatıyor ve imza aşamasındakendilerini davet ediyoruz. İşlem öncesinde de 

altın emlak mustafa hakan özelmacıklı tapu işlemleri emlak franchise bayilik emlak bayiliği